Od ponad dwóch lat zajmuję się odnawianiem i stylizacją mebli. Początki były trudne, brak podstawowej wiedzy na temat narzędzi, jakich farb i pędzli użyć itp. Uczyłam się głównie z internetu, youtuba, kursów, grup tematycznych, blogów oraz książek. Chciałabym przedstawić kilka wartościowych,  tematycznych lektur, które posiadam w swojej domowej biblioteczce i uważam za bardzo przydatne dla każdego początkującego i nie tylko. Mam nadzieję ,że znajdziecie coś dla siebie z pozycji, które przedstawiłam Wam powyżej.

Na pierwszej pozycji obowiązkowa książka Małgosi Budzich, która jest autorką bloga odnawialnia.pl , pt. „Meble od nowa”. Prowadzi również warsztaty z odnawiania mebli, na które mam nadzieję ,że kiedyś będzie mi dane uczestniczyć. W książce znajdziecie 21 projektów mebli, mnóstwo porad,  opisu technik, narzędzi oraz wskazówek i patentów na to, by stare meble dostały nowe życie. Bardzo czytelna ,rzetelna, praktyczna wiedza przedstawiona  pięknymi ilustracjami.

Kolejną pozycją, nad którą ostatnio sporo siedzę i czytam jest „Tapiceruj” Aleksandra Kądzieli. Znany jako #tapicerwakcji. Od dłuższego czasu chcę się nauczyć tapicerowania i szukam kursu. Póki co wzięłam się za tą książkę. Jest pięknie wydana, estetyczna, i bardzo przystępnie napisana, cos dla takich laików jak ja. Są dokładne opisy każdego projektu krok po kroku, jakie narzędzia i materiały są potrzebne do odnowienia danego krzesła czy fotelu. Aleksander Kądziela jest mistrzem w swoim fachu i nie ukrywam, że na warsztaty chciałabym udać się właśnie do niego.

Następną książką jest  stolarski podręcznik dla osób początkujących, który napisała Kasia Sawko. Książka opowiada o tym, jak zacząć swoją przygodę z drewnem i jakie narzędzia są do tego niezbędne. Znajduje się w niej 25 instrukcji, takich jak zrobić podstawkę pod laptopa, piaskownicę czy stolik nocny i to w bardzo przystępny dla każdego sposób. Jest to kontynuacja książki pt. „Wióry lecą.”

„Ty też potrafisz. Poradnik dekorowania wnętrz” Anny drozd oraz Beaty Łańcuchowskiej, autorek bloga “Pani to potrafi” . Pięknie wydana, z mnóstwem zdjęć. Jeśli ktoś z Was planuje remont lub zmienić coś małym kosztem i  chce się zainspirować , to warto sięgnąć po tę pozycję. Pierwsze rozdziały są o tym, kim jest dekorator wnętrz, przedstawione są zasady, którymi autorki się kierują oraz instruują jak wybierać kolory. Opisane są po kolei każde pomieszczenia. Ostatni rozdział jest o sztuce DIY, odnośnie eksponowania obrazów oraz sztuki. Łącznie w książce znajdziemy 45 projektów zrób to sam.

„Majsterki. Zrób to sam. 30 projektów dla każdego” to zbiór pomysłów DIY przedstawionych przez 3 autorki znanego bloga, Sylwii Czubowskiej, Alicji Rzeczkowskiej Oraz Barbary Sowy. Książka podzielona została na części.  W pierwszej części przedstawione pomysły z wykorzystaniem drewna, jak fotel z palet czy rustykalne świeczniki z gałęzi czy plastrów drewna. Druga część to szeroko pojęty upcycling, czyli wykorzystanie tego co mamy i stworzenie czegoś nowego , jak np. wieszak na ubrania ze starego wiosła czy wielkanocne doniczki z butelek. Ostatnia część, która najbardziej mnie interesowała to meble i ich odnawianie i przerabianie.

Ostatnią pozycją jest książka pt. „Kolorowe pomysły na dekoracje mebli i nie tylko Annie Sloan, która jest prekursorką i osobą, która stworzyła farby kredowe. Książkę dostałam w prezencie od bliskiej mi osoby, m.in. dzięki której robię to co robię, bardzo mnie wspierała od samego początku. W momencie, gdy musiałam pierwszy raz użyć farby kredowej, do której podchodziłam jak do jeża, dostałam taki prezent, ku inspiracji i przekonania się, ze to nic strasznego. Zawiera ona 40 projektów, jak w prosty sposób odnowić stare meble i odmienić swój dom. Wyjaśnia jak mieszać farby, przecierać kolory, farbować tkaniny. Udziela wiele wskazówek i porad wskazując najprostszą drogę.

Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie z pozycji, które przedstawiłam Wam powyżej i zainspiruje do działania.

Dodaj komentarz